| by admin | No comments

آیین رونمایی دو اثر فاطمی در تسنیم برگزار شد / سردار فضلی: زندگی رزمندگان در جبهه به سبک و سیره فاطمی بود- اخبار دین ، قرآن و اندیشه – اخبار فرهنگی تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ سردار علی فضلی جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آیین رونمایی از دو اثر فاخر با محوریت حضرت زهرا (س) با عناوین «سبک زندگی فاطمی» و «حماسۀ فاطمی» اثر سیدمهرعلی محمدنژاد که با حضور مینا بیابانی، رئیس سازمان بسیج جامعه زنان، عاطفه سعید نژاد، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی کشور و حجت‌الاسلام تراشیون در محل خبرگزاری تسنیم برگزار شد، گفت: من چند سالی است که در جریان سیر مطالعاتی و مقدمات نوشتن این دو جلد کتاب فاخر و ارزشمند جناب محمدنژاد قرار گرفتم. مطالعات عمیقی در این باره انجام دادند و حقیقتاً کار کم‌نظیری است. 

وی افزود:‌ در جبهه‌های نبرد، آخر توسلات رزمندگان، به محضر نورانی حضرت فاطمه زهراء (س) بود. زندگی در جبهه، به سبک الهی و قرآنی و سیره فاطمی بود. در اوج قله تاریخ انقلاب اسلامی، آن قسمتی که عمل به قرآن و عمل به احکام در آن موج می‌زند، مربوط به تاریخ هشت سال دفاع مقدس است. هر زمان کار سخت و عملیات پیچیده‌ای در پیش رو داشتیم،‌ بدون عنایات خداوند و اهل‌بیت علیهم‌السلام به ویژه حضرت زهرا (س) کارها بطور شایسته پیش نمی‌رفت. بیش از 20 عملیات کوچک و بزرگ به نام مقدس حضرت فاطمه (س) اختصاص یافته بود که از جمله آنها عملیات «والفجر8» بود. برای عبور از رودخانه پرتلاطم اروند که سرعت جریان آب، نزدیک به 70 کیلومتر در ساعت است، غیر از توسل به حضرت زهرا(س) امکان نداشت و اساساً راه نجات دیگری جز این وجود نداشت.

حضرت زهرا ,

فضلی با تصریح بر اینکه هیچ عامل مادی امکان فتوحات ما در جبهه‌های نبرد را فراهم نمی‌آورد،‌ گفت: رزمندگان ما تمام تلاش و استعدادشان را به خدمت می‌گرفتند تا حضرت زهراء(س) را به درگاه الهی برای رسیدن به آن سوی رود ضامن قرار دهند.

در ادامه این مراسم،‌ مینا بیابانی، رئیس سازمان بسیج جامعه زنان با اشاره به اینکه هر انسان و جامعه‌ای نیاز به الگوی برتر دارند،‌ گفت: الگوی خوب یا بد می‌تواند انسان و به دنبال آن جامعه را تا سعادت یا شقاوت پیش ببرد. از این جهت است که خداوند در قرآن به معرفی الگوهای برتر یعنی همان رسولان و ائمه (ع) و در اوج ایشان پیامبر (ص) می‌پردازد. در آیه21 سوره احزاب می‌فرماید «لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَکَرَ اللَّهَ کَثیرا؛ قطعاً براى شما در [اقتدا به‏] رسول خدا سرمشقى نیکوست: براى کسی که به خدا و روز بازپسین امید دارد و خدا را فراوان یاد مى‏‌کند.»

وی افزود: بانویی همچون فاطمه زهرا بهترین الگو برای تمام اعصار و منشأ خیری برای آزادگان جهان است؛  از زندگی جهادگونه بانو که مشحون از تلاش، مجاهدت و بزرگی و افتخار برای اسلام بود، از رفتارهای اجتماعی ایشان که سرآمد بود، از تحصیل علم و همین طور علم‌آموزی ایشان که از برجستگان روزگار خویش بود و از احسان و دستگیری ایشان که غمخوار دیگران بودند. وقتی فرد مستمندی خدمت حضرت رسول می‌رسد، ایشان را به حضرت فاطمه (س) ارجاع می‌دهند؛ یعنی رسیدگی به نیازمندان، خصلت ایشان بود.

حضرت زهرا ,

 

بیابانی مهم‌ترین عنصر پیشبرد در حرکت زنان در جریان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را حضرت زهرا(س) معرفی کرد و افزود: از چنین شخصیتی، بانوان ما در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بهره می‌بردند تا خوانش جدیدی از زن را به جهان ارائه دهند و جایگاه واقعی زن مسلمان را در شکل و عنوان الگوی سوم زن، متبلور کنند. رهبر معظم انقلاب در تجلیل از زنان، مادران و همسران شهید و زنان جانباز و ایثارگر، آنها را الگوی سوم زن مسلمان معرفی می‌کنند؛ زنی که نه در حاشیه و بی‌تأثیر در جامعه بلکه برعکس، در متن و مرکز جامعه و تحولات تاریخی دوران قرار می‌گیرند، زنی که به تعبیر ایشان، معماران جدید ایران اسلامی هستند. زنانی که در اوج عطوفت زنانه و عفت و پاکدامنی، هم در سنگر خانواده،‌خانواده‌ای پاک تربیت می‌کنند و در مردانه‌ترین میدانها،‌ سنگرهای جدیدی را فتح می‌کنند. این تفسیری است که رهبر معظم انقلاب از زنان شهید و ایثارگر و نیز همسر و مادران شهدا ارائه می‌فرمایند.

 

حضرت زهرا , حضرت زهرا , حضرت زهرا , حضرت زهرا ,

کتاب درآمدی بر معاصرسازی «سبک زندگی فاطمی» تألیف سیدمهرعلی محمدنژاد از سوی انتشارات سَنا در 328 صفحه با قیمت 30 هزار تومان منتشر شده است. در توضیح این کتاب آمده است: معارف فاطمی همانند سایر معارف دینی در طول تاریخ و در کشاکش حوادث روزگار، مورد غفلت و کوتاهی قرار گرفته و به مهجوریت کشیده شده بود اما با پیروزی انقلاب اسلامی، این معارف درس‌آموز و راه‌گشای بشریت، به بطن زندگی مردم آورده شد و همانند فرهنگ سایر انبیا و اولیا، عالم‌گستر گردید. فرهنگ برخاسته از این معارف ناب، «فرهنگ فاطمی» است. فرهنگ ظلم‌ستیزی و طاغوت‌زدایی است؛ فرهنگ آزادی و جوانمردی، جهاد و شهادت، حماسه و عرفان، عاطفه و عقل، شعر و شعور، پاسداری و پایداری، انسانیت و شرافت، دینداری و سبک زندگی و در یک کلام فرهنگ اسلام ناب محمدی (ص) و ولایت علوی است که در دل خود آموزه‌ها، درس‌ها، عبرت‌های فراوان و منحصر به فردی دارد.

همچنین کتاب «حماسه فاطمی» به منظور الگوشناسی ابعاد حماسی زندگی حضرت فاطمه‌الزهرا(س) نگاشته شده است. در بخشی از این کتاب آمده است: «حماسه فاطمی، حماسه‌ای «فراشیعی» و «فرادینی» است. این قیام با شکوه و جاودانه، متعلق به همه بشریت در هر نقطه‌ای از جهان و با هر عقیده، مرام، مذهب و دین می‌باشد و تنها شرط آن عزت، کرامت و آزادگی است.» این کتاب از سوی انتشارات سَنا در 448 صفحه منتشر شده است.

حضرت زهرا , حضرت زهرا ,

انتهای‌پیام/

دیدگاهتان را بنویسید