| by admin | No comments

آیا رویدادهای قرآنی تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفته‌اند؟- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، قرنطینه منطقه‌ای از کشور چین که شکل جدیدی از کرونا برای اولین‌بار در آنجا همه‌گیر شده بود، سرعت انتشار ویروس کرونا در کشور را کمی کند کرده بود امّا حالا دیگر این مسئله یک بحران منطقه‌ای و مختص کشور چین نیست و  کشورهای متعددی را در جهان درگیر خودش کرده است. ایران یکی از آن کشورهایی است که با این ویروس ناشناخته، دست و پنجه نرم می‌کند. از همان اولین روزهای شیوع این ویروس در کشورمان، تمام رویدادها و اجتماعات فرهنگی، ورزشی و علمی تحت تأثیر ویروس ناشناخته کرونا قرار گرفت.

لغو برنامه‌های فرهنگی کشور بر اثر گسترش ویروس کرونا و لزوم حفظ مسائل بهداشتی به جایی رسیده است که احتمال می‌رود، رویدادهای مهم قرآنی همچون مسابقات بین‌المللی قرآن و نمایشگاه قرآن که قرار بود اوایل سال  1399 برگزار شود، از آن متأثر شود. تصمیم دولت، تعطیلی همه برنامه‌هایی بود که می‌توانستند با کم کردن جمعیت زیاد به شیوع بیشتر این بیماری کمک کنند.

جمعیت و شلوغی، راه را برای سریع‌تر شدن رشد انتقال ویروس جدی  از خانواده کرونا باز می‌کند و به همین خاطر است که در کشور چند رویداد و همایش مهم لغو شده است. تاکنون واکنش‌های رسمی به تعطیلی این دو رویداد مهم قرآنی یعنی مسابقات بین‌المللی قرآن و نمایشگاه قرآن از سوی مسئولان سازمان اوقاف و امور خیریه به‌عنوان متولی مسابقات بین‌المللی قرآن و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان مسئول برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن مطرح نشده است.

تنها در این‌باره “حمیدرضا شیخ ویسی”، معاون امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حال حاضر بررسی موضوع در دست انجام است و درباره تعویق زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن تصمیم‌گیری خواهد شد. تعویق در برگزاری زمان نمایشگاه قرآن به برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن و نمایشگاه کتاب بستگی دارد که زودتر از نمایشگاه قرآن برگزار خواهند شد.

مهدی قره‌شیخلو رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه نیز درباره برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن‌کریم در سال آینده گفت: انتظار می‌رود تا هفته آینده، تصمیم نهایی اتخاذ و اعلام شود. به نظر می‌رسد در صورتی که زمان برگزاری آن به تعویق بیفتد، مسابقات با چند ماه تأخیر برگزار  شود.

طبیعتاً اگر خطری برای هر کدام از مردم و میهمانان داخلی و خارجی این دو رویداد مهم قرآنی وجود داشته باشد، بهتر است که زمان آن تغییر کند. حالا این احتمال وجود دارد که با گسترش کرونا، شانسی برای میزبانی ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن و نمایشگاه بین‌المللی قرآن وجود نداشته باشد. چراکه هیچ مسابقه و رویدادی به اندازه سلامت مردم، مهم نیست. رعایت بهداشت فردی، بزرگترین دشمن کرونا و ترس، بهترین دوست این ویروس محسوب می‌شود. فراموش نکنیم ترس بیش از حد از ویروس که فقط دو درصد از افراد درگیر را به کام مرگ می‌کشاند، درست به اندازه سهل‌انگاری و بی‌توجهی خطرناک است.

روزهای گرم‌تر که از راه برسند، انگار ویروس هم ضعیف و ناپدید می‌شود اما برای ادامه روزهای سرد، باید همه‌ ما تلاش کنیم تا درها را برای گسترش این ویروس ببندیم.

به گزارش تسنیم، تاریخ پیش‌بینی‌ شده برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن، اواخر فروردین‌ماه 1399  و زمان برپایی نمایشگاه بین‌المللی قرآن اردیبهشت‌ماه سال آینده اعلام شده بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید