| by admin | No comments

آغاز جشنوازه موسیقی نواحی در گنجعلی خان کرمان- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،  مراسم افتتاحیه دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران عصر روز پنجشنبه 16 آبان 1398 در کاروانسرای گنجعلی خان شهر کرمان برگزار شد.

این مراسم با دونوازی قشمه و دُهل توسط هنرمندان خراسان رضوی آغاز شد.

در ادامه محمدرضا علیزاده (مدیر کل اداره ارشاد کرمان) به عنوان نخستین سخنران پیام سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را قرائت کرد.

متن پیام وزیر ارشاد را در ادامه می‌خوانید: موسیقی نواحی روایتگر تاریخ و جغرافیای فرهنگی، اجتماعی و انسانی ایران است. گنجینهای از نواها و آواهایی که تجلی اصالت و معرفت است و با باورهای مردمان این سرزمین پیوندی وثیق دارد. روایتها و قصههای فراوانی با این موسیقی از مسیر تاریخ گذر کرده و تا امروز راه پیموده است. موسیقی نواحی برخاسته از فرهنگ، اقلیم و هویت قومی مناطق مختلف ایران نسل به نسل حفظ شده و جلوهای از تنوع فرهنگهای بومی و قومی در آیینه زلال آن هویداست. در روزگار ما موسیقی نواحی فرصتی است برای بیان فرهنگ و هنر بومی و نوجوانان و جوانانی که دل در گرو این موسیقی دارند و راه استادان و هنرمندان را ادامه میدهند.
‎جشنواره موسیقی نواحی جلوههایی از این موسیقی را چون منشوری از نقشها و رنگها به نمایش میگذارد، اما بیش از آن رویدادی برای بازخوانی و یادآوری اهمیت و ضرورت موسیقی نواحی در زمان حاضر و اندیشه و گفت و گو درباره داشتهها، نیازها و فردای موسیقی نواحی است.
‎حضور هنرمندان گرانقدر موسیقی نواحی را در دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران درکرمان ارج مینهم و از تلاش خالصانه دستاندرکاران این رویداد سپاسگزارم.

ادامه این مراسم به اجرای دهل و سرنا اختصاص داشت و سپس محمدجواد فدایی (استاندار کرمان) در  سخنانی مطرح کرد: به همه کسانی که در این مراسم حضور دارند خوش آمد می گویم و از دستندرکاران جشنواره تشکر می کنم. خوشحالم که این جشنواره در کرمان برگزار می شود. ترجیح می دهم در این موقعیت مطالبی را در حوزه موسیقی، گردشگری و توسعه موسیقی بیان کنم.

او ادامه داد: ما در استان کرمان به دنبال گردشگری فرهنگی و به ویژه گردشگری موسیقی هستیم  و در این راستا برای موسیقی نواحی اهمیت ویژه ای قائل  هستیم. امیدوارم روزی شاهد این باشیم که موسیقی مقامی در تمامی شهرهای ایران اجرا شود.

سپس سید محمدمجتبی حسینی معاون وزیر ارشاد در امور هنری در سخنانی گفت: «موسیقی نواحی شرح شریف سرزمین هاست و نغمه و الحان این موسیقی در سوگ و سور در ستایش و نیایش قرین آدمی است و روایتگر زندگی. نواهایی که نشان دار کوه و دشت و دریاست و با خاک و خورشید هم پیوند. نغمه هایی که موزه مزامیر و مضامینی است که به مرحمت پنجه کاردان و حنجره هنردان پنجره ای می گشاید به منظر گسترده فرهنگ از دیروز تا همیشه ای که صدا باقی است.»

او ادامه داد: «موسیقی نواحی بدین صفت نه تنها پدیده ای شنیدنی که نگارخانه ای دیدنی است. حتی حرمان و هجران منظومه هایش رنگ امید دارد و رنگ کوشش. و جشنواره موسیقی نواحی گردهمایی مشتاقانه ای که پیر و جوان می خواهند از ارمغان دلپذیر هنر در گوش محرمان فرهنگ قصه های ناب زمزمه کنند، از این روست که دغدغه تمامی دست اندرکاران نه صرف نغمه پردازی که ایجاد معرض است برای گفتگو ، برای آنکه ببینیم و بدانیم از اقلیم رنگارنگ و اقوام مختلف نجد ایران چه گوهرها برای فردا می توان سفت.

حسینی تاکید کرد: دیروز را چراغ راه فردا قرار دادن و امروز را با امید و وحدت و یکدلی سپری کردن حاصل ارزشمند این روزهاست. روزهایی که می تواند بر جذابیت های کرمان کریم بیفزاید. بر من است تا ضمن ادای ارادت به هنرمندان موسیقی نواحی ایران، هم از استاندار فرهیخته و ممتاز کرمان جناب دکتر فدایی و مسئولان عزیز استان و همکاران عاشق و سخت کوشم در کرمان بویژه آقای علیزاده و در تهران خاصه برادرانم آقایان الهیاری، ثابت نیا، و دبیر دانشور این رویداد دکتر احمد صدری صمیمانه قدردانی کنم.»

این مراسم با اجرای گروه‌های مختلف ادامه یافت.

گروه «فرامرز گلزار»از آذربایجان شرقی، گروه «زهی زنگ شاهی» از سیستان و بلوچستان، گروه «سزیکلی» از کشور ترکیه، گروه «ویسی» از کرمانشاه، گروه «جرجانی» از ترکمن، گروه «طوفان ریگان» از کرمان، گروه «آوای اصلان» از علی آباد کتول و گروه «میسان» با رقص شمشیر از خوزستان از جمله گروه هایی بودند که در این مراسم به اجرای برنامه پرداختند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید