| by admin | No comments

آزادی بیان در جشنواره عمار خواهیم داشتدبیر جشنواره فیلم «عمار» این جشنواره را همچون قلعه‌ای برای فیلم‌سازان متعهد به انقلاب اسلامی و آزادی بیان دانست.

به گزارش ایسنا، نشست خبری یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار، با حضور مسئولان جشنواره، نادر طالب زاده، دبیر، وحید جلیلی، مسئول شورای سیاست‌گذاری و امین سردارآبادی، دبیر اجرایی جشنواره، به صورت محدود و مجازی در حسینیه هنر برگزار شد.

امین سردارآبادی دبیر اجرایی جشنواره فیلم عمار در ابتدای این نشست خبری در سخنانی گفت: امسال در یازدهمین جشنواره عمار بیش از دوهزار و چهارصد اثر به دبیرخانه جشنواره عمار رسیده است، در بخش داستانی ۳۹۳ اثر، در بخش مستند ۶۲۳ اثر، بخش پویانمایی ۱۷۱ اثر، بخش نماهنگ ۲۴۰ اثر و بخش برنامه تلوزیونی با ۳۳۰ اثر بخش فیلم ما ۱۵۲ و بخش فیلمنامه که رشد قابل توجهی هم داشته ۴۷۴ اثر به دست ما رسیده است.

او ادامه داد: امسال به دلیل شرایط کرونا و لزوم رعایت پروتکل‌های وزارت بهداشت، ما دیگر نشست های حضوری را به صورت همایش‌گونه نخواهیم داشت.

عماریار، جایگزین سینمافلسطین می‌شود

سردارآبادی افزود: باتوجه به شیوع کرونا، امسال سعی داریم اکران آثار جشنواره عمار در شهرها و روستاهای مختلف به صورت برخط ادامه داشته باشد و شرایطی فراهم کنیم که اکران کنندگان، آثار جشنواره را بصورت برخط اکران کنند.

دبیر اجرایی جشنواره مردمی فیلم عمار گفت: امسال اکران آثار مسابقه در سینما فلسطین به سامانه عماریار منتقل کردیم، بناست که از روز پنجشنبه ساعت ده صبح اولین اکران آغاز شود و روز بیستم دی ماه هم آخرین اکران انجام خواهد شد.

او افزود: امسال تلاش کردیم آثار بیشتری را در جشنواره به نمایش بگذاریم و از فضای جشنواره برای نمایش بهتر آثاری که به دست ما رسیده، استفاده کنیم.

سردار آبادی بیان کرد: در اکران مردمی آنلاین شرایطی را مهیا خواهیم کرد که افراد بتوانند بصورت حمعی فیلم ببینند و بعد از  اکران، شرایطی را ایجاد کردیم که مخاطبان با کارگردان اثر به بحث و گفتگو بپردازند.

او خاطر نشان کرد: ابتکار دیگر ما بحث بلیت اختیاری است که هم در سامانه عماریار و هم اکران مردمی این موضوع را داریم، در بلیت اختیاری بعد از اینکه مخاطبان آثار را دیدند میتوانند به میران رضایت خود به فیلمسازان جشنواره عمار کمک کنند برای تولید آثار بهتر و بیشتر.

سردار آبادی بیان کرد: هرساله اکران مردمی عمار پیش از افتتاحیه جشنواره آغاز می‌شود، در روز گذشته مستند «ماح» در اکران مردمی جشنواره در جهرم در یک اکران بیش از ۵۰۰ مخاطب داشته است.

پاسداشت کلر ژوبرت، نویسنده فرانسوی در جشنواره عمار

وحید جلیلی، رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره عمار هم در این نشست طی سخنانی گفت: خدا را شاکریم که یازدهمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار هم با مدد الهی آغاز شده است. علی‌رغم نگرانی‌هایی که وجود داشت که شیوع کرونا به بدنه فیلمسازی به‌خصوص فیلمسازان جوان ضربه بزند اما نه‌تنها اینگونه نشد بلکه خود کرونا به فرصتی برای فیلمسازی از نگاه‌های متعهدانه اجتماعی تبدیل شده و البته در سایر حوزه‌ها هم روند طبیعی ادامه داشته است.

او ادامه داد: امسال از دو هنرمند در این جشنواره تقدیر و پاسداشت خواهد شد، یکی از این تقدیرشوندگان، خانم «کلر ژوبرت» است که نویسنده توانا در حوزه ادبیات کودک و خواهر فرانسوی مسلمان است که آثار بسیار خوب در حوزه ادبیات کودک نگارش کرده‌اند و برخی از آثارشان هم ترجمه شده است.

جلیلی افزود: ما امیدواریم با توجه به ظرفیت‌های جشنواره عمار، این چهره و نویسنده، بیشتر شناخته شده و آثارش مورد استفاده بیشتر خانواده‌های ایرانی قرار بگیرد، این کار، یک فرصت بسیار مناسب برای خانواده‌هایی است که به دنبال آثار خوب در حوزه ادبیات کودک هستند.

 رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره عمار گفت: در همین جا باید اشاره کنم که امسال، به دلیل رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، سینمافلسطین را برای اکران‌ها نداریم؛ از همین رو صرفا یک برنامه محوری در شبکه افق داریم که هرشب در یک برنامه حدودا۹۰دقیقه‌ای، مجموعه فعالیت‌های جشنواره عمار را در کل کشور پوشش خواهد داد و جایگزین برنامه‌هایی خواهد بود که هرساله در سینمافلسطین انجام می‌شد و در بخش‌های مختلف این برنامه، ویژگی‌های آثار خانم «کلر ژوبرت» نیز بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت.

تقدیر از تهیه‌کننده خط‌شکن

وی ادامه داد: شخصیت سینمایی که امسال در جشنواره مردمی فیلم عمار مورد پاسداشت قرار خواهد گرفت، سیدمحمود رضوی، تهیه‌کننده جوان، موفق و پیشرو سینمای ایران است که برخی از آثار ممتاز او خط‌شکنی در سینمای ایران بوده است و برخی از تم‌هایی که او با استانداردهای فنی در آثارش به کار گرفت، خلأهای بسیاری را در سینمای ایران پر کرد و باعث شد که بخش پاسداشت سینمایی جشنواره عمار را به این هنرمند اختصاص دهیم.

جشنواره عمار، یخ‌ها و ممیزی‌ها را می‌شکند

نادر طالب‌زاده دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار نیز در سخنان خود اظهار داشت: خوشحالیم که در جشنواره، به این مرحله رسیدیم، من شاهد یک بلوغی هستم که واقعا قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: جشنواره عمار یکی از کارهای ویژه‌اش در حوزه آزادی بیان است، از سال‌ها قبل، آن قشری از هنرمندان رسانه‌ای  که معتقد به انقلاب اسلامی و آینده این انقلاب هستند وارد این برنامه مستندسازی، فیلمنامه‌نویسی و… شدند، افرادی که باور دارند که این ایدوئولوژی تاریخ را عوض کرد و در برخی نقاط جهان، موفق‌تر هم عمل کرده است، زیرا ما درون کشور بعضا درگیر مشکل و مسئله نفوذ هستیم اما در خارج از کشور، با سرعت، راه خود را طی کرده است.

 طالب‌زاده افزود: آن گروه‌هایی که درصدد هستند در این زمینه صحبت کنند شاکله مهمش به عمار باز می‌گردد ؛ عمار یک قلعه‌ای برای فیلم‌سازان متعهد به انقلاب اسلامی و آزادی بیان است، خیلی از آثاری که من دیدم قابلیت پخش تلویزیونی ندارند و باید طور دیگری، آنها را پخش کرد، زیرا ممکن است بگویند که برخی از این آثار به برخی نهادها برخواهد خورد؛ اما این آزادی بیان در آثار خوش ساخت این جوانان آمده است که باعث شکست یخ‌ها و ممیزی‌های موجود خواهد شد، اگر ما این فضا را نشکنیم جریان رقیب این فضا را باز خواهد کرد.

دبیر جشنواره مردمی عمار در ادامه سخنانش توضیح داد: درباره فیلمسازان متعهد به انقلاب اسلامی صحبت کردم؛ این گروه در جشنواره‌های دیگر جایی نخواهند داشت، من تشویق می‌کنم که برنامه‌سازان تلویزیونی، این آثار را ببیند و از این فیلمسازان در برنامه‌های تلویزیونی دعوت کنند، ما برنامه‌های زیادی داریم که به انقلاب اسلامی می‌پردازد و می‌توان از این فیلمسازان جوان دعوت کرد و نباید صرفا به این اکتفا شود که این آثار پخش شده و تمام شود.

کرونا؛ فرصتی برای فیلمسازان عماری

وی بیان کرد: درباره مسئله کرونا هم باید گفت که این وضعیت، فرصتی برای فیلمسازان ما فراهم کرده است. مسائل پیرامون این بیماری، چندان شفاف نیست، فیلمسازان می‌توانند به این سمت بروند که این آمار تلفات چگونه از ۵۰۰ به ۱۳۰ رسیده؟ این آمار صرفا با ماسک و قرنطینه حل نخواهد شد و این موضوعی است که باید فیلمسازان به سراغ آن بروند که چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و ما چرا این قدر فوتی داشتیم؟ نقش پیروی وزارت بهداشت از سازمان‌های بین‌المللی، fatf و… می‌تواند موضوع فیلمسازی ما باشد وگرنه سیستم‌های دیگر ما به این موضوع نخواهند پرداخت.

طالب زاده افزود: پزشکانی که در این زمینه افشاگری کردند که وزارت بهداشت نتوانسته داروها را به صورت استاندارد به مردم برساند، می‌تواند مسئله تحقیق‌وتفحص فیلمسازان ما باشد. جان افراد بسیاری از دست رفته است؛ من جواب این مسئله را در صداوسیما ندیدم که کدام قرص‌ها تغییر کرد که آمار کشته‌ها از حدود ۵۰۰نفر به ۱۰۰نفر کاهش یافت؛ اینکه چرا برخی از بیماران ما با وضعیت معمول به بیمارستان مراجعه می‌کردند اما با وضع وخیم روبه رو می‌شدند، فیلمساز باید پیگری کند.

او در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: قطعا با تعارفاتی که در فضای رسانه‌ای ما وجود دارد این موضوعات حل نخواهد شد و این کار فیلمسازان و جشنواره عمار است که باید در کارها و برنامه‌های آینده به آن بپردازد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید